TÖÖKESKKONNA RISKIANALÜÜSI UUED NÕUDED

UUS NÕUE! Töökeskkonna riskianalüüsi esitamine digitaalselt Tööinspektsioonile.

Töötervishoiu ja tööohutuse seadusest tulenevalt peavad kõik töökeskkonna riskianalüüsid olema sisestatud 1.septembriks 2021 Tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonda TEIS (https://iseteenindus.ti.ee/).

TEIS iseteeninduses saavad tööandjad teha esimesed sammud hea töökeskkonna loomisel, näiteks määrata ettevõtte töötervishoiu ja tööohutusega tegeleva isiku ehk töökeskkonnaspetsialisti. Kehtiva töökeskkonna riskianalüüsi, mis on koostatud enne 2021. aasta 1. märtsi, on tööandja kohustatud esitama töökeskkonna andmekogusse või edastama Tööinspektsioonile hiljemalt 2021. aasta 1.septembriks, andes nii Tööinspektsioonile märku, et ettevõte on riskianalüüsi kohustuse täitnud. Need ettevõtjad, kellel on riskianalüüs veel tegemata saavad selle luua iseteeninduskeskkonnas uue digitaalse töövahendi abil.

Töötervishoiu ja tööohutuse seadus sätestab isikud, kelle suhtes on tööandjal kohustus töökeskkonna tarbeks kulutusi teha ja sätestab millised need kohustused on. Nõuete täitmiseks peab tööandja koostama riskianalüüsi ja tegevuskava. Loe siit: TÖÖELU - riskianalüüs.

Riskianalüüsi eesmärk on leida üles kõik töökeskkonnas olevad ohud ja neid hinnata. Selleks kogutakse infot töökeskkonna, tööprotsessi ja töötajate kohta. Riskianalüüsi võib läbi viia tööandja ise või tema esindaja (nt töökeskkonna spetsialist), kuid koostamise võib tellida ka vastava teenuse pakkujalt. Riskihindamine tuleb dokumenteerida, saadud dokumenti nimetatakse riskianalüüsiks. Riskianalüüs dokumendina muutub kättesaadavaks töötajale, juhtkonnale ja vajadusel tööinspektorile, tulemustest tuleb töötajaid teavitada.

Peale riskide hindamist koostatakse tegevuskava probleemide kõrvaldamiseks. Riskianalüüs ja tegevuskava on ka täiendavaks põhjenduseks, millised töötervishoiuga seotud kulud on vajalikud ja millised mitte.

Tööandja peab tagama võimalikult ohutu töökeskkonna, kandma kulud seoses töötervishoiuteenusega, tagama esmaabivahendite kättesaadavuse ja esmaabikorralduse, tagama töötajatele isikukaitsevahendid, tööriietuse ning puhastus ja pesemisvahendid, kui töölaad seda nõuab, korraldama töötajate tervisekontrolli enda kulul 1-3 aasta järel vastavalt riskianalüüsile ja töötervishoiuarsti hinnangule jne.

Tööandjal on kohustus katta sellised tervise hoidmisega seotud kulud, mis on otseses seoses töötaja töötamisega tööandja juures. Tööandja kohustus on tagada, et töötaja tervis tema töökeskkonna tõttu ei kannataks. Kuludel puudub piirmäär ja neid kulusid ei liideta kokku tervise edendamise maksuvaba piirmääraga. TuMS § 32 lg 2 – kulu on ettevõtlusega seotud kui see tuleneb TTOS §13 lg 1.

Loe lisaks: Tööelu infosüsteem - TEIS; töötervishoid ja tööohutus
Eelmine
Mõned näited, kuidas kontrollida oma ettevõtte raamatupidamist.
Järgmine
Muudatused lapsepuhkuse süsteemis

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: