Dokumentide hoolikas kokkukogumine ja alleshoidmine on väga oluline, kuna dokumentide taastamine on keeruline ja dokumentide puudumine võib kaasa tuua maksukohustuse!
Algdokument on tõendus konkreetse tehingu toimumise kohta. See näitab ära tehingu sisu, kes olid osapooled ja millal tehing toimus. Selle alusel hinnatakse, kas tehtud kulu on ettevõtlusega seotud. Ettevõtluskulu on tehtud ettevõttele tulu teenimiseks, ettevõtte säilitamiseks või ettevõtte arendamiseks.
Kulu peab olema dokumentaalselt tõendatud (arved, tšekid, lepingud jms) ja dokumendid tuleb säilitada 7 aastat taasesitamist võimaldavas vormis, alates perioodi lõppemisest või lepingu lõppemisest.
KOHUSTUSLIKUD REKVISIIDID ARVETE PEAL
Juhul, kui teie ettevõte on Eestis käibemaksukohuslane:
arve järjekorranumber ja väljastamise kuupäev;
arve väljastaja nimi, aadress ja tema käibemaksukohuslasena registreerimise number;
kauba/teenuste saaja nimi ja aadress. Pange tähele! Kui näiteks bussipiletil või poetšekil ei ole kauba/teenuse saaja nime või aadressi, siis võib saaja need sinna ise peale kirjutada. Põhimõte on siiski selles, et ühte ja sama kuludokumenti ei saaks oma raamatupidamises kajastada mitu ettevõtet;
kauba soetaja või teenuse saaja käibemaksukohustuslasena registreerimise number, kui tal on maksukohustus kauba soetamisel või teenuse saamisel;
kauba või teenuse nimetus või kirjeldus;
kauba kogus või teenuse maht;
kauba väljastamise või teenuse osutamise kuupäev või kauba või teenuse eest osalise või täieliku makse laekumise kuupäev, kui see on kindlaksmääratav ja erinev arve väljastamise kuupäevast;
kauba või teenuse hind ilma käibemaksuta ning allahindlus, kui see pole hinna sisse arvatud;
maksustatav summa käibemaksumäärade kaupa koos kohaldatavate käibemaksumääradega või maksuvaba käibe summa;
tasumisele kuuluv käibemaksusumma, välja arvatud seaduses sätestatud juhtudel. Käibemaksusumma märgitakse eurodes.
Kui teie firma ei ole käibemaksukohuslane, siis eelpooltoodud nõuded, mis on seotud just käibemaksukohuslaseks olemisega, teile ei rakendu. Kõik teised nõuded teie ettevõtte arvetele kehtivad vaatamata sellele.
Alates 01.07.2019 ei saa avaliku sektori asutustele enam tavalisi paberarveid või PDF vormingus arveid väljastada. Kõik riigile ja avalikule sektorile saadetavad arved peavad olema e-arve kujul.
E-arve on oma olemuselt masinloetav XML-fail, mis liigub e-arve operaatorite vahel. Operaatorid võimaldavad e-arvete omavahelist liikumist, lisaks edastavad e-arvete kujul olevaid ostuarveid teistesse programmidesse, näiteks raamatupidamisprogrammi.
PDF vormingus arve ei ole e-arve vaid lihtsalt elektroonselt väljastatud arve.
Bilanss on raamatupidamisaruanne, mis kajastab antud päeva seisuga raamatupidamiskohustuslase vara, kohustuse ja omakapitali. Iseloomustab ettevõtte majanduslikku seisukorda, mis on kujunenud eelmiste perioodide tegevuse tulemusena. Bilanss on ettevõtte töö aruanne, mis sisaldab informatsiooni varade liikide ja nende allikate kohta.
Kasumiaruanne on ettevõtte tulude ja kulude aruanne, mis kajastab raamatupidamiskohustuslase aruandeperioodi majandustulemust. Kasumiaruanne ei kajasta tegelikke rahavoogusid, kuna kasumiaruandes sisalduvad kulude poolel mõned mitterahalised kirjed (nt põhivara kulum e. amortisatsioon, järgmisse perioodi edasilükatud maksud). Seega on tegemist arvestuslike, mitte reaalsete rahavoogudega. Kasumiaruanne on bilansiga tihedalt seotud kuna kirjutab detailselt lahti bilansirea “Aruandeperioodi kasum(kahjum)”.
KASUM = TULUD - KULUD
https://www.koda.ee/et/tooriistad/lepingute-naidised
https://www.eas.ee/dokumendinaidised-2/
https://www.eraamatupidaja.ee/blanketid-lepingu-naidised/
Raamatupidamis- ja Maksuinfoportaal
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus
Keskkonnainvesteeringute Keskus
Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet PRIA: Toetame Eesti maaelu arengut
Krediidi ja Ekspordi Garanteerimise Sihtasutus KredExi finantsteenused - võimalus kindlamaks tulevikuks